Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

Keblumų dažniausiai pridaro pasirinkimas – eiti ten, kur nosį kutena malonūs kvapai, sukti, kur gražu ar sėstis ant suoliuko ir klausytis muzikos? Tokią sumaištį jau dvyliktus metus sukelia Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, rengdamas Amatų dienas. Kartais keitėsi vieta – Joniškis, Mato Slančiausko sodyba, Reibiniai, Gasčiūnai, – bet nesikeitė gera nuotaika ir smagus šurmulys: tautodailininkai, rankdarbių mėgėjai demonstruoja savo kūrybą, kulinarinio paveldo puoselėtojai pristato skaniausius patiekalus, skamba liaudiška muzika, vilioja smagūs žaidimai.

Žaidimų aikštelė. Šluotų krepšių kova
Žaidimų aikštelė. Šluotų krepšių kova

Šventę pradeda Gasčiūnų kaimo bendruomenės pirmininkė Inga Karbauskienė ir muziejininkė, tautodailės kuratorė Vita Vitkauskienė. Dalyvius sveikina joniškiečių rinktas LR Seimo narys Vitalijus Gailius, Joniškio meras Gediminas Čepulis. Renginio vairą į savo rankas perima šmaikštūs vedėjai Aistė Tuminaitė ir Jonas Gricius, o mes sukame pasisveikinti su tautodailininkais iš Radviliškio. Reginos Martyšienės rankose jau švysčioja į juostą pinami siūlai, keramikai Jadvyga ir Donatas Kurmanskiai dėlioja įdomius sena raugo technika sukurtus molinukus. Donatas jau šildo delnuose molio gniužulėlį,– kažką lipdys. Ant Aleksandro Filipavičiaus stalo daugybė tekintų, sumeistrautų medinukų: žvakidės, varpeliai, traukinukas, strykčiojantis juokdarys ir kitokie žaislai vaikams. Didelį kraitį atsivežė pynėja Nijolė Baranauskienė.

Amatų dienos vaikų kampelis
Amatų dienos vaikų kampelis

Per dvidešimt tautodailininkų atgužėjo iš Šiaulių. Kol jų folkloro ansamblis „Margulis“, vadovaujamas Pauliaus Vaišnoro, pasirodys scenoje, ansambliečių rankose kiti įrankiai. LTS Šiaulių skyriaus pirmininkė, keramikė Laima Kelmelienė lipdo švilpynėlę, skimbčioja Loretos Kantauskienės virbalai, Liucija Lekienė rodo, kaip nerti šakute. Moteris vilioja juvelyro Hendriko Kalino papuošalai, dailūs tekstilininkės Zitos Lukytės siuvinėjimai, netikėti Adelės Baipšienės nėriniai. Mažyliais lipte aplipusi lėlininkė Asta Liaudanskienė.

Kuršėniškė tautodailininkė audėja Joana Petronienė žolynėlį nuklojo austais įvairiaspalviais takais ir kilimėliais. Atsimenu ją, linus verpiančią senovine verpste Mato Slančiausko sodyboje.

Asta Liaudanskienė
Asta Liaudanskienė

Kaip visų kitų, taip ir šios amatų dienos nepraleido savi tautodailininkai tapytojos Virginija Kutkienė ir Dalia Sutkuvienė, tekstilininkės Birutė Dargytė-Kybartienė, Dalia Petraitienė, Ugnė Vaineikienė, Felicija Bogvilienė, Rima Baltokienė. Be perstojo į priekalą trinksi tautodailininko kalvio Milvydo Gedraičio kūjis. Vis pasigirsta tautodailininkų keramikų Ritos ir Virginijaus Padgurskių švilpynėlių garsai. „Studenčių“, norinčių išmokti susiverti šiaudinukų sodą, nestokoja tautodailininkė Valija Šurnaitė.

Pasigestume, jei kurioje Amatų dienoje nedalyvautų Ramunė Vičienė, Genė Čiutienė, Daiva Galkuvienė, kitos rankdarbius kuriančios moterys. Pilna naujų išmislų Reda Pečkuvienė. Šį sykį lankytojas moko ant skrituliuko nusipinti dailią virvelę. Netikėti, dailūs nėriniai iš virvelių – rankinės, kuprinės, vazelės – gimusios Almos Sinkevičienės rankose. Dekupažo subtilybėmis dalijasi Juzefa Šukienė. Nepraeisi pro šalį bent jau nepasigėrėjęs Salomėjos Guliačenko raganaitėmis. Tarp dalyvių sukiojasi šį sykį savanoriaujanti tekstilininkė Gražina Šliauterienė ,– segioja trispalvius suvenyrukus, kurių vos ne kelis šimtus prigamino Gasčiūnų pagrindinės mokyklos pradinukų mokytoja Gražina Kasulienė ir kitos gasčiūnietės.

Dera Stefanijos Strakšienės sūriai ir Gitanos Gelzienės medus
Dera Stefanijos Strakšienės sūriai ir Gitanos Gelzienės medus

Nenusileidžia ir vyrai. Naujų medinukių smulkmenėlių prikūręs Jonas Žaržeckis, sumaniai metalą su akmeniu derina Augenijus Gricius. Didžiulį krepšį dailina pynėjas Edmundas Kudulis. Vytelės vytelėmis, pasirodo, maga ir prie medžio prisiliesti, skulptūras drožti.

Ne be reikalo tautodailininkė Aušra Petrauskienė atsitempė glėbius kvepiančio šieno ir žolynų. Vaikų kampelyje ir mergaitės, ir berniukai darbavosi nebodami svilinančios saulės. Ant stalo vienas po kito rikiavosi grakštūs, eiklūs iš šieno kuokštų suraišioti žirgeliai, žiedeliais puoštais karčiais. Žolynų kilimą viena po kitos prieidamos audė moterys.

Edmundas Kudulis. Maga prisiliesti ir prie vytelių ir prie medžio
Edmundas Kudulis. Maga prisiliesti ir prie vytelių ir prie medžio

Šiemet dėmesys svečiams ukrainiečiams. Jelgavos ukrainiečių kultūros centro folkloro ansamblis „Džerelo“ atvežė puokštę ukrainietiškų dainų. Kartu su jais atvyko ir jelgavietė meistrė Leokadija Rinkuna, kurianti įspūdingus papuošalus iš karoliukų. Šiaulių ukrainiečių bendrija „Karpatai“ turtinga ir ansamblio „Veselka“ dainomis, ir tautodailės darbais, ir kulinariniu paveldu, kuriuos pristato tautiniais kostiumais pasipuošę bendruomenės pirmininkas Jurijus Jančijuk, Galina Charitonova, Liudvina Šmėgienė ir kiti. Grožimės Alos Baniulienės tapyba. Keramikas Antonas Dimjancevas aiškina savo kūrinių prasmę. Mažuose medaliuose-herbuose stilizuotas sakalas simbolizuoja laisvę, Ukrainos kaimo dvasią jaučiame mažuose keramikiniuose kūrinėliuose su saulėgrąžomis ir baltais nameliais „mazankomis“.

Šiaulietės tekstilininkės Liucija Lekienė ir Irena Linkutė
Šiaulietės tekstilininkės Liucija Lekienė ir Irena Linkutė

Ragaujame sūdytų, prieskoniais paskanintų ukrainietiškų lašinukų, pyragėlių su grybais, kopūstais, bulvėmis, vyšnių džemu, apynių giros su razinomis. Duona arba bulvės valgomos padažant į česnakais pagardintą saulėgrąžų aliejų.

Prie Stefanijos Strakšienės, sertifikuotos paveldosaugininkės, sūrių puikiai dera Gitanos Gelzienės medus iš Daunoravos dvaro ir apylinkių žiedų. Vertikali linija stiklainėlyje skiria medų į dvi dalis,– pirmo sukimo baltas, kito – gelsvas. Sūriais kaip visada turtinga Maldenių bendruomenė. Emilija Kvedarienė pyragų iškepti nebespėjusi, tad suplakė trispalvį omletą su paprika, pomidorais ir baziliku. Skanu. Kęstutis Vaičiulis iš Pošupių čirškina blynus širdeles, siūlo užsitepti uogienės. Sigita Samoilova primena, kad Pošupėse kasmet vyksta sūrių šventės. Regina Perminienė, Asta Monstvilienė, Lina Vyšniauskaitė, kitos Stupurų bendruomenės moterys prisiminė močiučių kepinius, gražiai žalsvą užtepėlę, sutrintą iš sviesto, patarkuoto fermentinio sūrio ir česnako žiedų su trupučiu druskos. Beržėnų senjorų namų gyventojai prisistatė su puošniu svočios karvojumi ir tuntu rūkytų ešeriukų, raudžių, ištrauktų iš Beržėnų tvenkinio. Žvejas ir rūkytojas – Saulius Žukauskas. Beržėniškius į šventę atlydėjo baline suknia ir fraku pasipuošusi „bajorų“ porelė, Regina Gedvilaitė ir Algis Vaitkus.

Šiaulių krašto tautodailininkų folkloro ansamblis Margulis
Šiaulių krašto tautodailininkų folkloro ansamblis Margulis

Prie koncertuojančių svečių iš Šiaulių ir Jelgavos prisijungia ir Editos Rudienės vadovaujama Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos liaudiškos muzikos kapela. Vedantieji Aistė ir Jonas siūlo įvairiausių žaidimų. Įsismaginę dalyviai įsivelia į šluotų ir krepšių karą, lenktyniauja šaukštuose nešdami kiaušinius. Išsirikiuoja konkurso „Renkis tautiškai, bet šiuolaikiškai“ dalyvių eilutė. Literatūrinis konkursas „SMETONAI“. Kuo čia kvepia? Joniškio „Audruvės“ klubo literatai kūrybingi. Emilijos Kvedarienės manymu „...girą Smetonišką/ Vis dar ragaujam,/ Smetonišką rūbą/ Atrandam iš naujo.“ Šmaikštuolė Regina Briedytė, prisiminusi, kad tėtušis į barščius, į raudonus, negailėdavo smetonos, vos ne poemėlę „Smetoniškai“ papipirino taikliais prieskoniukais: „Šiandien Lietuvoj sausra ir visai kita valdžia. Tik kaip buvo prie Smetonos – Vyrus valdo vyrų ponios.“

Iš dešinės Šiaulių skyriaus pirmininkė keramikė Laima Kelmelienė tekstilininkė Loreta Kantauskienė
Iš dešinės Šiaulių skyriaus pirmininkė keramikė Laima Kelmelienė tekstilininkė Loreta Kantauskienė

Apdovanoti konkursų dalyviai, lankytojų išrinkti geriausi meistrai šiaulietė lėlininkė Asta Liaudanskienė ir skaistgirietis kalvis Milvydas Gedraitis. Įdomiausias amatas – kuršėniškės Joanos Petronienės kilimėlių „skudurinukų“ iš sukarpytų skiaučių audimas.

Šventę užbaigė dainininkų grupė „Pusbroliai Aliukai ir sesutė Silvija“. Kam smagi šventė, kam alinantis triūsas, kuris teko organizatoriams: tampė suolus, stalus, statė palapines, žymėjo vietas, puošė šventės erdvę, įrenginėjo įgarsinimo techniką. Ačiū, nepailstantys muziejininkai ir gasčiūniečiai, už šaunią Amatų dieną!

Kalvis Milvydas Gedraitis
Kalvis Milvydas Gedraitis

Koncertuoja joniškiečiai
Koncertuoja joniškiečiai

Radviliškietės Jadvyga Kurmanskienė ir Regina Martyšienė
Radviliškietės Jadvyga Kurmanskienė ir Regina Martyšienė

Tautodailininkė lėlininkė Aušra Petrauskienė susipažįsta su viešniomis iš Jelgavos Latvija
Tautodailininkė lėlininkė Aušra Petrauskienė susipažįsta su viešniomis iš Jelgavos Latvija

Tautodailininkė tapytoja Virginija Kutkienė
Tautodailininkė tapytoja Virginija Kutkienė

Tautodailininkė tekstilininkė Rima Baltokienė
Tautodailininkė tekstilininkė Rima Baltokienė

Ukrainietis keramikas Antonas Dimjancevas iš Šiaulių
Ukrainietis keramikas Antonas Dimjancevas iš Šiaulių

Ukrainietė Galina Charitonova iš Šiaulių
Ukrainietė Galina Charitonova iš Šiaulių

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2024