Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

Tautodailininkė tapytoja Rita Krupavičiūtė gimė ir augo Lietuvos pietuose, Dzūkijoje, apsuptoje klonių ir kalnelių bei kvepiančių pušynų su žemuogių pievelėmis. Gimtinės gamta formavo optimistinę pasaulėžiūrą, spalvos ir grožio sampratą bei kvieste kvietė tapyti. R. Krupavičiūtė – gera nuotaika, šiluma aplinkiniams ir gyvenimo džiaugsmui spinduliuojanti menininkė. Tapydama autorė stengiasi jautriai atvaizduoti savo krašto grožį, perteikti pakilias emocijas bei skatinti žiūrovą mąstyti pozityviai, džiaugtis kiekviena akimirka. Tad ir dailininkės kūriniuose daug šviesos, erdvės, vaiskių spalvų. R. Krupavičiūtės kūryba išskirtinė ne tik pozityvios energijos švytėjimu, bet ir žanrų bei tematikos gausa. Išbandanti savo kūrybines jėgas įvairiausiais tapybiniais rakursais, tapytoja kuria šiltą, Dzūkijos gamtos grožio įkvėptą pasaulį, kuriame skubantis žiūrovas gali stabtelėti ir pasisemti optimizmo, pasigrožėti unikaliu Lietuvos peizažu.

b_530_352_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image1.jpeg

Išskirtinio susidomėjimo R. Krupavičiūtės kūriniai sulaukė 2014 m., kai autorė ėmė intensyviai rengti savo kūrybos parodas ir dalyvauti tapytojų pleneruose. Dailininkė kūrinius eksponavo reikšmingose respublikinėse ir autorinėse parodose Lietuvoje bei užsienyje.

Pažvelgus į R. Krupavičiūtės kūrybą, matyti, jog ryškiausią vietą joje užima peizažai. Daugiausia autorė vaizduoja romantizuotus, jaukius tėviškės vaizdus, kuriuose ypatingas dėmesys skiriamas spalvinei raiškai ir potėpio lengvumui. Gimtosios Dzūkijos vaizdus dailininkė atkuria šiltomis spalvomis, tačiau nevengdama ir melancholiškos prieblandos ežerų pakrantes vaizduojančiuose peizažuose ar švelnios ūkanos, tylaus susimastymo – žiemiškuose paveiksluose. R. Krupavičiūtės peizažuose susipina profesionaliosios dailės, primityviosios tapybos, realizmo ir romantizmo bruožai. Ypatingu tono skaidrumu ir lengvu virpėjimu išsiskiria dailininkės akvarelės. Įvairaus dydžio formatuose menininkė vaizduoja ne tik savo gimtinės vaizdus, bet ir spalviškai dramatiškus, romantizuotus marinistinius peizažus, kompozicijas su vietine augmenija ir gyvūnija, taikliai perteikdama Lietuvos gamtos unikalumą ir žavesį. Išskirtiniai ir egzotiški yra dailininkės tapyti peizažai su sakuromis. Paveikslai su sakuromis sudaro triptiką, pasižymintį stipria kūrinių kompozicija, gyvybingu koloritu ir lengva mistikos aura. Realizmo ir romantizmo bruožų sintezė pastebima autorės architektūriniuose peizažuose. Tapytoja profesionaliai konstruoja kompoziciją bei šviesotamsą, atkurdama autentišką pastatų vaizdą ir suteikdama šiems paveikslas lengvo romantinio polėkio. Tarp R. Krupavičiūtės architektūrinių kompozicijų – tylios, jaukios senamiesčio gatvelės, išraiškingi bažnyčių bokštai, didingų Lietuvos pilių vaizdai. Apie didelį R. Krupavičiūtės žavėjimąsi gamta mena dailininkės tapytos abstrakcijos. Šie paveikslai pasižymi drąsiais, stambiais potėpiais, gyvu, išraiškingu koloritu ir augalijos bei peizažo motyvais.

b_530_422_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image2.jpeg

Subtiliu koloritu ir švelniu potėpiu autorė akvarele lieja augalų paveikslus, siekdama ne tiek fotografinio vaizdo tikslumo, kiek jausmo, akimirkos potyrio atskleidimo. R. Krupavičiūtės augalinės kompozicijos alsuoja impresionizmui būdingu gamtos išaukštinimu, laiko trapumo pojūčiu ir spalvų virpėjimu. Dailininkė augalų paveiksluose dažnai atsisako fono ir kuria įspūdžiu paremtas augalų studijas, siekdama perteikti kiekvienos gėlės ar žolyno išskirtinį spalvinį ar formos charakterį.

b_350_385_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image3.jpeg

Profesionaliu kompozicijos pojūčiu ir kolorito įvaldymu pasižymi R. Krupavičiūtės natiurmortai. Šio žanro kūriniuose atsiskleidžia tapytojos gebėjimas derinti vaizdo realistiškumą su akvarelės technikos plastiškumu. Natiurmortuose dailininkė daugiausia vaizduoja buities objektus: gėles, tradiciškas puodynes, stiklinius, molinius, medinius indus, ir kitus namų apyvokos reikmenis. Klasikiniai natiurmortai dailininkės rankose virsta originalios stilistikos mikropasauliais, kuriuose žaidžia šviesa ir šešėliai, gyvybingai mirga lengvi potėpiai. R. Krupavičiūtė puikiai perteikia objektų medžiagiškumą, neskirdama esminio dėmesio detalėms, bet siekdama perteikti apibendrintas formas ir visumos nuotaiką.

b_530_448_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image4.jpeg

Savo plastine raiška įdomios yra R. Krupavičiūtės kompozicijos su žmonių figūromis bei portretai. Tai daugiausia eskizinio pobūdžio piešiniai kreidelėmis ar akvarele. Dailininkė nevengia formų stilizacijos, originaliai ieško būdų perteikti žmogaus siluetą, atsiribodama nuo realistinio vaizdavimo. Vis dėlto, reikėtų paminėti, kad tarp R. Krupavičiūtės figūrinių kompozicijų esama ir išbaigtų, ekspresyvių aliejinių paveikslų, profesionaliai atkuriančių sudėtingas žmogaus ir žirgo figūras. Tapydama šiuos paveikslus, autorė drąsiai eksperimentuoja su ryškiomis spalvomis ir kuria tiek improvizuotas, tiek itin realistines kompozicijas, nevengdama demonstruoti įgūdžių, įgytų piešiant sudėtingas studijines kompozicijas su gipsinėmis figūromis.

b_300_425_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image5.jpeg

R. Krupavičiūtė ne tik tapo, bet ir kuria ofortus. Grafikos srityje autorė linksta abtrakčių kompozicijų link, išmėgina save kitame amplua ir drąsiai eksperimentuoja grafikos technikai būdingais elementais: šriftais, linijomis, dėmėmis, šviesotamsos efektais. Nors dailininkė labiausiai mėgsta tapyti ir būtent alieninės tapybos ir akvarelės technikose atsiskleidžia jos didžiausi gebėjimai, įdomu yra stebėti grafinius autorės ieškojimus ir vis augantį domėjimąsi įvairiomis dailės sritimis.

Rita Krupavičiūtė yra universali tapytoja. Jos kūryboje susipina daugybė skirtingų žanrų ir technikų. Autorė turi unikalų braižą, drąsiai kuria ir eksperimentuoja įvairialype tematika, tiek realistine, tiek ekspresyvia bei impresionistine maniera. Platų teminį lauką daugiausia veikia dailininkės gimtojo krašto grožis ir pozityvus požiūris į gyvenimą ir ją supančią aplinką. Nuoseklus darbas, laisvas potepis, kūrinių gausa ir sistemingas dalyvavimas parodinėje veikloje leidžia šia autorę laikyti savo srities profesionale ir išskirtine tapytoja šiuolaikinės dailės kontekste. Gebėjimas išlikti prie savo šaknų, gerbti ir mylėti savo kraštą yra svarbi savybė, vedanti menininką pirmyn ir skatinanti puoselėti tikrąsias vertybes kūryboje.

b_350_467_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image6.jpeg

b_350_464_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image7.jpeg

b_350_502_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image8.jpeg

b_400_503_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image9.jpeg

b_500_360_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image10.jpeg

b_300_406_16777215_0_0_images_iliustracijos_straipsniai_2015_Rita_Krupavičiūtė_image11.jpeg

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2024