Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojų akcija „Knygų Kalėdos“ ir vaišės
Joniškio Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojų akcija „Knygų Kalėdos“ ir vaišės

Joniškiečiai tautodailininkai šiuos kūrybinius metus užbaigė jau tradiciniu kalėdiniu prekymečiu: šeškaturgiu, skaistaturgiu, saldaturgiu.

Jeigu nauji sumanymai besirutuliodami įgauna pagreitį, vadinasi – gerai, pradėta ne veltui. Grįžtelėkime pradžių pradžion. Baltų priešistorę nagrinėjantis profesorius dr. Libertas Klimka, leisdamas „Lietuvių kalendorių 2006", nė nenutuokė, kokį skruzdėlyną išjudins tolimame Joniškyje, pačiame šiaurinės Lietuvos pakraštyje. Tame leidinyje ir aptikta, kad šalies šiaurėje nuo šv. Liucijos (gruodžio 13 dienos) prasidėdavęs intensyvus kalėdinis prekymetis su įdomiais pavadinimais: šeškaturgis, skaistaturgis, saldaturgis.

Kalendoriuje rašoma: „Pirmajame prekiauta šiltais rūbais, kailinukais, megztiniais, pirštinėmis, šalikais. Žodžiu, viskuo, kas gins nuo žiemos speigo. Iš kur toks keistas prekymečio vardas? Mat samdiniai, parėję kalėdinių atostogų, rimto darbo nenusitverdami, gaudydavo šeškus: ir užsiėmimas, ir nauda. Išdžiovintus, pelenais ištrintus kailiukus parduodavo,– vis koks pinigėlis švenčių linksmybėms." Skaistaturgis skirtas dovanoms. Ieškota šilko skarelių, kepurių, kaspinų, žiebtuvėlių, peiliukų ir kitokių smulkmenų, kuriomis norėta pradžiuginti artimą žmogų. Viskas, kas skanu, saldu, kas tiktų šventiniam stalui – pyragai pyragėliai, medus, aguonos, spanguolės, obuoliai, grybai, kalėdinė žąsis, dešros ir kitokie skanumynai – prieš pat šventes, saldaturgyje.

Liaudiškos muzikos kolektyvų varžytuvės. Rudiškių folkloro ansamblis „Rudbala“
Liaudiškos muzikos kolektyvų varžytuvės. Rudiškių folkloro ansamblis „Rudbala“

Atradimu tautodailininkų vadovė Aniceta Krajinienė pasidalino su Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktore Rasa Ališauskiene. Gal šią tradiciją atgaivinti? Kaip sakoma, sukirto delnais ir ėmė maišyti tešlą pirmam blynui. Nemažai įdomios informacijos apie Joniškio krašte buvusius turgus archyvuose surado kraštietė dr. Giedrė Lastauskienė, Vilniuje veikiančio joniškiečių klubo „Sidabra" prezidentė. „Kovinė parengtis" paskelbta tautodailininkams ir jų talkininkams: nerkite, megzkite, pinkite, drožkite, lipdykite, tapykite... Skanumynais prekiaujančių suskato ieškoti muziejininkai. Profesorius dr. L. Klimka nuramino, kad organizatoriai nenusikals, jei visus tris turgus ir į vieną sulipdys. Jei renginys įsišaknys, bus atsakas tiems, kurie ir Joniškyje vis dar pageidauja Kaziuko mugių. Kaip sakoma, kas ciesoriaus, palikime ciesoriui,– jos –vilniečių.

2006 – ųjų gruodžio 23 diena. Šeštadienis. Ankstų rytą joniškiečius budina kviesliai, ragindami skubėti į nūdieną neįprastą turgų. Kultūros centre jau virkauja armonika, vestibiulyje, salėje „Po palme", kur įsikūrę šeškaturgininkai, skaistaturgininkai, saldaturgininkai, šmirinėja „čigoniukai" (jų senoviniuose turguose visada būta). Čia vienas, čia kitas jau porina būtus nebūtus prekiautojams pasitaikydavusius nutikimus. Renkasi ir joniškiečiai, – smalsu, kokie čia monai tie šeškaturgiai, skaistaturgiai?.. Prekystaliai netušti. Šeškaturgyje Janinos Malinauskaitės,

Marytės Zastarskienės, Felicijos Bogvilienės, Julijos Rumbauskienės, Genovaitės Tarasauskienės, Irenos Motiejuitytės ir kitų mezgėjų ne tik dienelių, bet, manau, ir naktelių triūso vaisiai – daugybė kojinių, pirštinių, šalių ir kitokių gražių, šiltų mezginių. Skaistaturgyje Algirdo Daškaus, Jono Černausko, Alvydo Pretkelio, Virginijaus Padgurskio, Irenos Timinskienės, Janinos Navickienės ir kitų meistrų prekystaliai apdėti krepšeliais, pintinėlėmis, švilpynėlėmis, žaislais, floristikos ir kitokiais suvenyrais. Pirmasis saldaturgis dar menkokas, bet jau buvo vaisių, medaus, grybų, pyragėlių. Tik rinkis, tik ieškok. Vieni parduoda, kiti perka, derasi. Šurmulys įsisiūbuoja.

Skaistaturgio atradimas – medžio drožėjas Jonas Žaržeckis su dukra Ligita
Skaistaturgio atradimas – medžio drožėjas Jonas Žaržeckis su dukra Ligita

Tokia buvo pradžia. Organizatoriai kasmet suko galvas, kaip renginį pagyvinti, praturtinti. Prekymetyje apsilankę pirkėjai galėjo susišildyti Gasčiūnų kaimo bendruomenės, Joniškio žemės ūkio mokyklos įkurtose arbatinėse. Ir pardavėjams, ir pirkėjams smagiau, kai skamba daina, muzika, kurios nepašykštėjo žagariečiai, akmeniškiai, šiauliečiai, meškuitiškiai, joniškiečiai liaudiškos muzikos atlikėjai. Kasmet gausėjo ir prekiaujančių, ir perkančių, savo gaminius pradėjo siūlyti meistrai iš Šiaulių, Kuršėnų, Naujosios Akmenės, Ventos, tad Kultūros centre pasidarė ankštoka. Užpernai ir pernai įsiprašyta į erdvesnę Joniškio „Saulės" pagrindinės mokyklos sporto salę.

Priartėjo ir šių metų, jau aštuntasis, kalėdinis prekymetis. Šurmulys pasklido po Kultūros centro abiejų aukštų sales. Reikėjo sutalpinti per septyniasdešimt prekiautojų. Antrame aukšte pirmą kartą vyksta muzikinių kolektyvų – Rudiškių folkloro ansamblio „Rudbala" (vadovės Elena Karnišauskienė ir Ingrida Buožiuvienė), Jono Jaso vadovaujamos Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus kapelos „Jazminai", Joniškio rajono neįgaliųjų draugijos (vadovai Kazimieras Malinauskas ir Jolanta Kievišienė) bei Romos Stankienės vadovaujamos Žagarės pagyvenusių ir neįgalių žmonių klubo „Švėtė" liaudiškos muzikos kapelos – draugiškos varžytuvės. Besivaržančiųjų rūpestėlis nelengvas: kuo įdomiau prisistatyti, padainuoti savojo krašto dainą, atlikti mėgstamiausią, paskui smagiausią kūrinį ir, žinoma, atlaikyti garbios, griežtos vertinimo komisijos – Fiodoro Bondarevo, Aldonos Viteikienės, Gedimino Andrašiūno – dalykiškas pastabas. „Aplink Rudiškius būta vien rūdynų, tad „Rudbalos" vardas ir prigijo", – porina savojo kolektyvo istoriją Elytė Karnišauskienė...

Kol vyksta muzikantų, dainininkų varžytuvės, pasisukiokime po šeškaturgį. O jau pirštinių, o jau kojinių, visokiausių veltinukų grožybė. Spalvos, raštai. Jei neįperki, tai bent pasigrožėk. Pirkėjai matuojasi Genovaitės Tarasauskienės, Rimos Baltokienės megztas, nertas skaras, šalius, žavisi Dalios Petraitienės, Zitos Knyvienės veltinukais. Nuo joniškiečių Felicijos Bogvilienės, Marijos Kalėdienės, žagarietės Reginos Rimeikienės ir kitų mezgėjų prekystalių nykte nyksta kojinės, pirštinės,– kur dėsies nepirkęs, tuoj tuoj šaltukas žnybtelės.

Pilnutėlis visokiausių gėrybių skaistaturgis. Kalvis Milvydas Gedraitis siūlo smulkesnių ir didesnių metalo dirbinių, Janina Kazlauskienė ne tik žaislų primezgusi, bet ir šalstelėjusių „vyšnaičių" pasiskynusi. Akį traukia skoningi, originalūs Virginijos Kutkienės sukurti atvirukai, paveikslai. Veltų paveikslėlių kūrimu užsikrėtusi Juzefa Lideikienė atvežė jų ir į prekymetį. Naujų darbelių priruošusios dekupažo techniką pamėgusios Juzefa Šukienė ir Asta Natrienė. Ant Vytauto Liberio stalo jau tekintos ne tik apskritos, bet ir keturkampės lėkštelės. Turgaus atradimas Jono Žaržeckio medinukai stalo įrankiai: lengvučiai, grakštūs, patrauklūs. Ir darbštumu, ir sumanumu gali pasigirti Neįgaliųjų draugijos Skaistgirio padalinio, Joniškio „Saulės" pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centro prekeiviai.

Marija Kalėdienė primezgusi daugybę raštuotų kojinių, pirštinių
Marija Kalėdienė primezgusi daugybę raštuotų kojinių, pirštinių

Pala pala, mes dar neužsukome į šiemet itin gausų saldaturgį. Pirkėjai derasi dėl rubuilių žąselių kainos. Taip ir matau jas, traškia auksine plutele kvepiančias, ant kalėdinio stalo. Vilioja ūkininkų Jolantos ir Elmaro Zubrevičių šių metų derliaus baltos, pusbaltės ir ruginės duonos kepalai, imbieriniai, apelsininiai, varškės pyragai, puošnūs meduoliukai. Viktorijos Kurauskienės kepti meduoliukai sukomponuoti eglutėmis, kiti puošia kalėdinius vainikėlius. „Ne, ne, tikrai nesudrėks, gal tik paukšteliai sules", – ramina abejojančią pirkėją, norinčią vainikėlį pakabinti prie lauko durų. Sigutė Gatulienė, Jūratė Šimkuvienė vaišina kvapnia gilių kava. Eilutė sustoja prie skilandžiais, dešromis, kumpeliais nukloto raseiniškių „Senolių gardumynų" stalo, – kaip čia nesusigundysi tuo, kas dar neragauta? Nestokoja sūrių, medaus, obuolių, džiovintų grybų ir kitokių skanumynų, tik spėk purtyti piniginę.

Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojos savais kepinukais vaišino tuos, kurie prisidėjo prie Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamos akcijos „Knygų Kalėdos". Prekymečiui baigiantis aukų namelis gerokai pasunkėjo, – skaitytojai galės mėgautis naujomis knygomis. Apsilankė ir užpernai vaikštynes pradėjęs „Gerumo krepšelis". Kai kurie nuolatiniai prekymečio dalyviai jau buvo iš anksto pasiruošę. „Kad būtų šilta. Nuo močiutės". Panašių dovanėlių krepšelyje ne viena. Paaukotos dovanėlės pasieks miesto mokyklas, vaikų darželius lankančių vaikų sunkiausiai gyvenančias šeimas.

Vos neužmiršau paminėti ištikimiausių. „Viena, dvi, trys... aštuonios", – skaičiuoja kaupiamas prekymečio emblemas Genovaitė Tarasauskienė, dalyvavusi visuose šeškaturgiuose. Tarp ištikimųjų keramikas Virginijus Padgurskis, bitelių produktais prekiaujanti Paulina Norvaišienė. Manau, kad jų yra ir daugiau.

Beje, čia ne tik perkama ir parduodama, čia ir „pinklės" spendžiamos, „tinklai" užmetami. Pirmame skaistaturgyje dalyvavęs Gaižaičių pagrindinės mokyklos mokinukas, dabar Kauno Vytauto Didžiojo universiteto studentas Matas Šimaitis, tada už savo dailias pintinėles užsidirbęs pirmuosius savus litukus, jau tautodailininkas. Panaši grėsmė, manau, pakibo virš Juzefos Lideikienės, Marijos Kalėdienės, Zitos Knyvienės, Jono Žaržeckio ir kitų kūrybingų joniškiečių galvų. Prekymetyje atrandama ir naujų talentų, kurie, pakviesti dalyvauti rengiamose tautodailės parodose, vėliau įsilieja ir į LTS gretas.

 

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2023