Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

2020 m. birželio 11 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje pradeda veikti Tautodailės metams skirta paroda „Tradicijų sąskambiai“. Parodoje pristatomi liaudies grafikės Onos Pusvaškytės ir puodžių karaliumi vadinamo Vytauto Valiušio darbai, kuriose atsispindi ir tautodailės tradicijos, ir inovatyvių formų paieška.

b_800_419_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2020_tautodailes_metai_2020_102819921_3237758889575808_4467365755182408618_o.jpg

Daugiau nei pusšimtis linoraižinių

Tautodailininkė Ona Pusvaškytė (g. 1940 m.), jaunystėje išvykusi iš kaimo, netrukus tapo miesto žmogumi. Greičiausiai todėl jos kuriamuose medžio ir linoraižiniuose ryškėja simboliai, kurie artimi gamtos apsuptyje išaugusiam žmogui.

Ariau ariau lygiuosius laukelius. Linoraižinys
Ariau ariau lygiuosius laukelius. Linoraižinys

„Nuo pat tos akimirkos, kai baigiamajam darbui vietoj skulptūrinės kompozicijos pristatė grafikos darbų ciklą „Rugio kelias“, iki pat šiandien Ona Pusvaškytė liko ištikima linoraižymo technikai. Ilgus metus dirbdama kryptingai ji sugebėjo išsaugoti liaudies meno tradicijas unikaliuose linoraižiniuose“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografė ir viena iš parodos kuratorių Edita Prelgauskienė. 

Pasak kuratorės, O. Pusvaškytės darbuose dominuoja viena ar kelios statiškos figūros, apipintos augalų ornamentais, papildytos dekoratyviais gamtos vaizdais ar buities detalėmis. Raižymo technika pasižymi turtingomis, įvairiomis faktūromis, juodos ir baltos spalvų pusiausvyra.

Kūlimas. Linoraižinys
Kūlimas. Linoraižinys

„Parodoje pristatome daugiau nei pusšimtį Onos Pusvaškytės linoraižinių. Juose ryškūs folkloriniai ir sakraliniai siužetai: senojo kaimo kasdienybės darbai, šventųjų vaizdavimas. Menininkės linoraižiniuose taip pat neatsitiktinis Kauno miesto vaizdas – būtent čia iki šiol gyvena O. Pusvaškytė“, – pasakoja parodos kuratorė.

Vytauto Valiušio genas

Jaunystėje jis svajojo apie muziką ar cirko artisto kelią. Vis dėlto, genai pasirodė stipresni. Užaugęs puodžių šeimoje Vytautas Valiušis (g. 1950) tapo keramiku ir šiandien pelnytai yra vadinamas Lietuvos puodžių karaliumi.

Keramikas Vytautas Valiušis LNM nuotr.
Keramikas Vytautas Valiušis LNM nuotr.

Jau 50 metų Vytautas Valiušis puoselėja liaudiškos keramikos tradicijas. Kalbant apie genus, Vytautas – trečios kartos puodžius, o keramiko amato išmoko iš tėvo.

„Jo kūryba galima būtų apibrėžti trimis žodžiais: tradicija, inovatyvumas ir forma. Pradėjęs nuo tradicinės keramikos, šiandien Vytautas Valiušis ieško būtų, kaip ją pristatyti naujai: moderniosios keramikos dirbinius – vazas, lėkštes, žvakides – kuria juodosios ir raugo keramikos technikomis. Juodosios keramikos dirbinius dekoruoja spalvota glazūra, išlaikydamas tradicines spalvas ir ornamentiką. Tautodailininko keraminiai kūriniai pasižymi originaliais paties sukurtais ornamentais ir formų interpretacijomis“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografė Elvyda Lazauskaitė.

b_700_1050_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2020_tautodailes_metai_2020_Puodžių_karaliaus_V.JPG

Parodoje „Tradicijų sąskambiai“ vienoje erdvėje pristatomi dviejų tautodailininkų kūriniai skiriasi savo forma ir atlikimo technika, tačiau skamba turiniu.

„Paroda susieja vaizduojamą ir taikomąją tautodailę. Joje suskamba liaudies meno kūrybinė tradicija ir naujos jos formos, praturtintos liaudies meistrų kūrybiškumu, išradingumu, pajausta liaudies kūrybos dvasia ir noru jas tęsti ir išlaikyti“, – sako E. Lazauskaitė, viena iš parodos kuratorių.

Vaza su Gyvybės medžio simbolika
Vaza su Gyvybės medžio simbolika

Lankytojus pakvies į linoraižymo ir keramikos dirbtuves

Tautodailės metams skirtą parodą „Tradicijų sąskambiai“ lydės linoraižymo ir keramikos edukacijos, skirtos vaikų stovykloms, šeimoms ir suaugusiems. Jos prasidės liepos mėnesį ir tęsis iki rugsėjo.

b_700_1050_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2020_tautodailes_metai_2020_V.JPG

„Linoraižymo dirbtuvėse lankytojai, naudodami specialų presą, galės atsispausti savo raižinį. Keramikos užsiėmimuose mokysimės tradiciniu būdu dekoruoti molinį dirbinį“, – intriguoja Lietuvos nacionalinio muziejaus Ekskursijų ir edukacijų skyriaus vedėja Birutė Kazlauskienė.

Liepos viduryje Lietuvos nacionalinis muziejus planuoja ir parodos palydimąjį renginį – knygos „Tautodailininkė Ona Pusvaškytė: linoraižiniai, medžio raižiniai, piešiniai“ iš muziejaus leidžiamos serijos „Tradicijos ir dabartis“ pristatymą.

Kontaktinė informacija:

Arminas Šileikis

Lietuvos nacionalinio muziejaus viešųjų ryšių specialistas

Tel.: (+370 673) 04 145

El. p.: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

 

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2023