Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija

Lietuvos Respublikos Ambasadorės Kinijoje Inos Marčiulionytės kvietimu š. m. rugsėjo mėnesį lankiausi Kinijos Liaudies Respublikoje, kur teko pristatyti tradicinius lietuviškus karpinius ir raižinius. Į Kiniją vykau kartu su savo studente dukra Paulina.

b_530_398_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2017_kinija_Renginyje_Šanchajuje.jpg

Bene svarbiausias renginys, kuriame teko dalyvauti, tai rugsėjo 11, 12 ir 13 dienomis Pekino Parodų centre vykusi tarptautinė kultūrų mugė „Spalvotas pasaulis“. Tarp gausybės labai spalvingų reklaminių stendų, Lietuvos stendas išsiskyrė subtilumu ir meniniu lygiu. Stende buvo eksponuojami mano karpiniai paveikslai, baltos popierinės užuolaidėlės, spalvingesni atvirukai ir karpinių miniatiūros bei lino ir medžio raižiniai, autorinės knygos. Lietuvos stendas visas parodos dienas buvo apsuptas vietinių dėmesiu. Kinai stengėsi pabendrauti su autore, pasakojo, kad Kinijoje labai mėgstami karpiniai, prašė kartu fotografuotis ir keitėsi kontaktais. Per šias parodos dienas turėjome galimybių ne tik savo tradicinį meną pristatyti kintiečiams ir kitų Ambasadų Kinijoje atstovams, bet ir pačios galėjome bendrauti su egzotiškų ( Etiopijos, Maldyvų, Zimbabvės, Mongolijos, Sudano ir kt.) šalių atstovais.

Pirmąją parodos dieną buvo suorganizuotas tautinių kostiumų pristatymas. Mano autentiškas aukštaitiškas tautinis kostiumas sulaukė labai daug dėmesio, nes jis labai skyrėsi nuo daugelio šalių ryškiaspalvių teatralizuotų kostiumų.

b_530_707_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2017_kinija_Parodoje_Pekine.jpg

Visas tris dienas buvome apsuptos žmonių, kurie domėjosi Lietuva ir jos menais. Bene daugiausiai dėmesio sulaukė tradicinės popierinės užuolaidėlės. Kinai labai žingeidūs, viskuo domisi. Gaila, kad tik nedaugelis iš jų nors truputį mokėjo anglų kalbą. Per šias dienas teko duoti interviu ne vienam kinų spaudos ir TV atstovui.

Rugsėjo 14 dieną Lietuvos Respublikos Ambasados Kinijoje patalpose buvo suorganizuotas susitikimas su menininkėmis iš Pekino karpytojų asociacijos.

b_530_353_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2017_kinija_Parodoje_Pekine_su_Ambasadore.JPG

Dvi originalios Pekino karpytojos ir jų vadovė pasakojo apie karpinių tradicijas Kinijoje, demonstravo savo originalius karpinius. Kinijos karpiniai yra įtraukti į JUNESKO nematerialaus paveldo sąrašą. Karpinių meistrė Haifan Guo rodė savo iš šilko kirptus ir ant šilko priklijuotus karpinius. Daug savo karpinių pristatė ir papasakojo meno dėstytoja Kelin Zhang. Ji karpyti moko ir vaikus, ir suaugusius.

O pačiai meistrei karpiniai yra tik hobis, ji jų neparduoda, dažnai dalyvauja parodose.

Dažniausiai kerpa iš specialaus plono raudonos spalvos popieriaus. Abi karpytojos karpiniams naudoja ir peiliukus, ir žirklutes. Pačios savo karpinių neklijuoja. Tiesiog yra specialistai – karpinių klijuotojai, kuriems ir nuneša savo darbus priklijuoti. Raudonos spalvos karpinius dažniausiai klijuoja ant langų prieš metines šventes, dovanoja draugams ir giminėms. Popierius yra tokio plonumo, kad per kartą kerpa iki 10 vienetų to paties karpinio. Mes apsikeitėm ne tik kontaktais, bet ir savo originaliais darbais. Dovanų gavau to plono raudono popieriaus, skirto karpiniams. Savo kolegėms karpytojoms Lietuvoje būtinai padovanosiu po lapą šio popieriaus, tiesiog pajusti, koks jis yra ypatingas.

Šios karpinių meistrės ne tik pristatė savo kūrybą, bet labai domėjosi ir lietuviškais karpiniais. Aptarėm mūsų karpinių panašumus ir skirtumus. Joms įdomūs buvo mūsų karpytų paveikslų motyvai ir, žinoma, tradicinės popierinės užuolaidėlės.

b_530_398_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2017_kinija_Susitikimas_su_karpytojomis.JPG

Dar vienas lietuviškų tradicinių menų pristatymas vyko rugsėjo 15 d. Lietuvos Respublikos Ambasadorės Kinijos Liaudies Respublikoje Inos Marčiulionytės Rezidencijoje. Savo užuolaidėles, karpinius paveikslus ir lino bei medžio raižinius teko pristatyti kinų verslininkams ir spaudos atstovams susitikimo su Lietuvos Respublikos Ūkio viceministre Lina Sabaitiene metu.

Labai svarbus ir atsakingas susitikimas vyko Šanchajaus savivaldybės menų centre rugsėjo 18 d. Susirinko Šanchajuje gyvenančios lietuvaitės ir didžiulis būrys karpinių mėgėjų kinų. Pora Kinijos menininkių atvyko su savo darbais, juos labai norėjo parodyti man ir kitoms lietuvėms. Renginį pristatė Lietuvos Respublikos Ambasadorė Kinijos Liaudies Respublikoje Ina Marčiulionytė. Aš skaičiau skaidrėmis iliustruotą paskaitą „Lietuviškų karpinių istorija ir dabartis“. Žinoma, kartu demonstravau ir originalius karpinius. Supratau, kad kinams karpiniai yra labai artima ir įdomi meno sritis. Jie labai domėjosi lietuviškais karpiniais ir norėjo bendrauti su autore. Tikiu, kad šis mano vizitas Kinijoje bus gražios dviejų šalių karpytojų draugystės ir kūrybinio bendradarbiavimo pradžia.

b_530_398_16777215_0_0_images_iliustracijos_Vilnius_2017_kinija_Susitikimas_su_karpytojomis_ambasadoje.JPG

Nors buvo labai įtemptas mano grafikas Kinijoje, tačiau abi su dukra Paulina spėjome daug pamatyti. Susipažinome su labai tradiciniu istoriniu Pekinu ir šiuolaikišku moderniu Šanchajumi. Aplankėme Didžiąją Kinų sieną, Tianmenio aikštę, Uždraustąjį miestą ir unikalius senuosius Pekine. Šanchajaus muziejuje susipažinome su tūkstantmete kinų meno istorija ir gėrėjomės įstabia naktinio Šanchajaus panorama iš 100-ojo aukšto.

 

Rasti svetainėje

Projektus svetainėje finansuoja:

Straipsnių ir filmuotų reportažų ciklas, skirtas LTS 55-mečiui

"Strateginė Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos finansavimo programa"
"Virtualios tautodailės parodos, skirtos LTS 55-mečiui"

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Lietuvos tautodailininkų sąjunga (LTS) Įmonės kodas 190766761 Stiklių g. 16, LT- 01131 Vilnius Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacija (LTKA) Įmonės kodas 300122466 Stiklių g. 18, LT-01131 Vilnius  Tel.: (8-5) 2120564  lietuvosts@gmail.com

© 2023